Řezání, radost nebo starost?

19. října 2013 v 0:02 | Merr |  Recenze
V tomto článku bych rád narazil na problematiku, která se stává čím dál běžnější v 21. století. Tento jev je/byl běžnější u dívek, ovšem stále více se vyskytuje i u chlapců. Jak jste jistě uhodli již podle nadpisu, jedná se o tzv. řezání (sebepoškozování/automutilace). Jak všichni trochu zběhlejší v psychologii, či v googlení vědí, je to duševní problém jedince s psychickým problémem, se kterým se neumí vyrovnat jinak, než tímto způsobem. Samozřejmě to není úplně neúčinný způsob. Je dokázáno, že se když teče krev, uvolňuje se endorfin (hormon štěstí)

Kde?

Ruce, nohy, krk, čelo,... Kam si dosáhnoum, tak si můžou udělat šrám.

Kdy?

Začíná v různém věku, především v pubertě. U dívek ve 12-ti letech u chlapců ve 14-ti a končí adolescencí (Toto je ovšem velmi individuální, může to skončit dříve, nebo později.)

Proč?

Pokud máte někoho z vaší blízkosti, který se řeže, či jste to vlastně vy, tato porucha je způsobena nějakým duševním neklidem, jak bych já řekl. Nejčastějším důvodem bývá rozvod rodičů, špatný prospěch, neoblíbenost u vrstevníků apod. Pokud se někomu tato událost stane, ne každý jedinec je schopný ji vyřešit tak, že to hodí za hlavu, nebo se z toho například vybrečí.

Jak je to napadne?

Jak jinak než drby.
1:,,Hej slyšel jsi o tom XY? On se prej řeže, protože se jeho rodiče rozešli."
2:,,Omg, to je debil, on se řeže kvůli takové kravině? Já bych se teda v životě neříznul, je to tak divný a nepříjemný!"

HAHAHAH....Ne. (zbytek pod perexem)


Dejme tomu, že do týdne ho přepadne deprese. Například dostane zákaz dívání se na televizi, která pro něj znamená život (přeháním kvůli efektu), a tak mu v mozku něco zašrotuje ,,A hele, ten XY se řízl a pomohlo mu to, třeba mi to pomůže taky." A vytáhne nůž nebo nějaký jiný ostrý předmět.
A záleží poté pouze na něm, jestli se začne řezat pravidelně, či ne, zda si bude myslet, že mu to pomohlo.

Moje zkušenosti:

Samozřejmě, jako každý druhý teenager, jsem se zkusil říznout aspoň jednou, a věřte nebo ne, celkem mi to pomohlo. Proč jsem to tedy vůbec udělal? Abych to uvedl na pravou míru. Velmi mě začalo bavit si rýt kružítkem do ruky různé písmena, ze začátku mě to bolelo, ovšem poté jsem cítil pouze příjemné mravenčení a šrámy vypadaly cool, tak jsem se rozhodl si vyrýt jméno jedné postavy z počítačové hry. Trvalo mi to asi 3 dny, kdy jsem každé písmeno dělal po chvilce. Když jsem své dílo dokončil, byla zrovna středa a já došel domů vyčerpaný a hladový. Přivítala mě mamka s večeří a taťka s dobrou náladou..To jsem ovšem ještě nevěděl, co způsobí jedno téma. Myslím si, že tématem se nemusím nějak zabývat (tělocvik), ovšem rozhodilo mého taťku natolik, že se rozčílil, což jsem si nenechal líbit a začali jsme se hádat. Po pěti minutách taťka odešel s posledními slovy k sobě do pracovny a mamka odešla ke kamarádce. Zůstal jsem v celém patře sám....Byl jsem rozčílený na celý svět, ovšem i na sebe.
Nechtěl jsem mlátit do věcí, aby taťka nepřiletěl a nedal mi jednu zleva zprava a první co mě napadlo, bylo vzít nůž a udělat si s ním přesně 12 povrchových ran. Krev tekla pouze maličko a mně to pomohlo přivést se zpět do reality a uklidnit sebe samotného. Po nějaké chvíli mi došlo, co jsem udělal a začal hledat něco, za co to schovám.
Po hodině prohledávání pokoje, jsem nenašel nic, ani potítko...Ovšem poté mě něco napadlo. Mohl bych to využít ve svůj prospěch a zjistit takhle reakci okolí, na tyto šrámy. Abych to zkrátil, bál jsem se, aby mě lidi neměli za labilní osobu, ovšem mě zajímala reakce (což mě přimělo napsat i tento článek). Další dny jsem chodil doma, ale i po škole s viditelně odkrytou rukou (před učiteli jsem ji samozřejmě zakrýval) a každý kdo se zeptal, byl obdařen vysvětlením. Jejich reakce ovšem nebyly stejné, jako můj příběh, který jsem jim řekl...Když to spočítám tak..

5 lidí.....Ještě jednou to uděláš a uvidíš!
3 lidi.....Tímhle jsi mě opravdu naštval...Jsi blbej, nebo co jako?
2 lidi....Nechceš si promluvit o tom, proč jsi to udělal?

Takto nějak vypadají výsledky..
Samozřejmě, jsou velmi individuelní, záleží, koho se zeptáte...

Tímto bych prozatím tento článek ukončil, pokud mě něco napadne, dopíšu to sem:)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 ..O.. ..O.. | 2. listopadu 2013 v 20:29 | Reagovat

Je to nepodstatné, ale.. Jak se jmenovala ta postava ze hry?

2 Pekelný Pajin Pekelný Pajin | 3. listopadu 2013 v 1:06 | Reagovat

Ze které?:D

3 ..O.. ..O.. | 3. listopadu 2013 v 13:22 | Reagovat

No.. "...Abych to uvedl na pravou míru. Velmi mě začalo bavit si rýt kružítkem do ruky různé písmena, ze začátku mě to bolelo, ovšem poté jsem cítil pouze příjemné mravenčení a šrámy vypadaly cool, tak jsem se rozhodl si vyrýt jméno jedné postavy z počítačové hry." toto mám namysli :D

4 Pekelný Pajin Pekelný Pajin | 3. listopadu 2013 v 16:50 | Reagovat

Aha, promiň, myslel jsem, že sis spletla článek:D
Byla to Akali z hry League of Legends:)

5 Terr Terr | 5. listopadu 2013 v 19:12 | Reagovat

Zatraceně dobrej článek! :)

6 Pekelný Pajin Pekelný Pajin | 5. listopadu 2013 v 21:19 | Reagovat

[5]: Ty, buddy

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama